زغال سازان بهار

صفر تا صد تولید زغال فشرده


صفر تا صد تولید زغال فشرده: هنگامی که چوب ها و دیگر اندام های گیاهی و جانوری می سوزند و تقریبا تمام ترکیب آن ها به کربن تبدیل شده باشد.


بشر از زمان های گذشته بنابر نیازهای افراد جامعه زغال را تولید می کرد و از آن جهت پخت و پز ، حرارت و گرما و… استفاده می نمود.


شیوه تولید زغال از گذشته تا به امروز دستخوش تغییراتی شده است گرچه تولید زغال به روش سنتی هنوز هم پا برجاست اما با مکانیزه شدن،تولید زغال به روش صنعتی به صرفه تر و بسیار راحت تر است.


برای شروع فعالیت خود در این حرفه باید تمام جوانب آن را بررسی نمایید و سپس تصمیم بگیرید که در این صنعت فعالیت کنید.


در این بخش از مقاله به پاره ای از این جوانب می پردازیم تا با نحوه کار،تجهیزات،هزینه ها،مواد مورد نیاز،منابع و سایر چیزهایی که لازم است تا درباره آن ها اطلاع داشته باشید.


انواع روش صفر تا صد تولید زغال فشرده


-در ابتدا روش مبتدی و اولیه تولید زغال را برای شما شرح می دهیم که سال ها گذشتگان از این روش برای تولید زغال استفاده می کردند.


در این روش شما با قطع درختان چوب هایی را جمع آوری می کنید و آن ها را در هوای آزاد آتش می زنید،

اما این روش همان طور که مشخص است گاز هایی را در هوا متصاعد می کند و هم چنین قطع درختان جنگل نیز از لحاظ زیست محیطی با محیط زیست سازگار نمی باشد.


-در این روش نیز در وهله اول چوب های مورد نیاز را به طریقی که قبلا ذکر شد جمع کرده و آن ها را با استفاده از نقاله هایی به درون کوره منتقل می کنند

و بلافاصله با برافروخته شدن آتش دریچه آن را می بندند و به عبارتی آتش را خفه می کنند،بدین طریق چوب ها به زغال تبدیل می شوند.


-در روشی نوین که به شرح آن در این قسمت می پردازیم بدین گونه است که شما با استفاده از دستگاه ها و تجهیزات زغال سازی به تولید زغال می پردازید

که مواد اولیه آن متفاوت از مواد اولیه روش های دیگر است،این نوع زغال،زغال فشرده نامیده می شود که به نوبه خود دارای زیر مجموعه هایی می باشد.


صفر تا صد تولید زغال فشرده چیست؟


زغالی که مواد تشکیل دهنده آن چوب اره یا همان بقایای چوبی به اضافه پوست گردو،خاک زغال و در بعضی موارد پوست مرکباتی دیگر تشکیل دهنده مواد اولیه این نوع زغال ها می باشند که با دستگاه های زغال سازی درست می شوند.


نحوه تولید صفر تا صد زغال فشرده در راه اندازی خط تولید زغال


در صفر تا صد تولید زغال فشرده از تجهیزات زغال سازی استفاده می شود که این دستگاه ها عبارتند از: دستگاه های پودرکن،خشک کن،اکسترودر،کوره و… .


هر یک از دستگاه های نامبرده در بخش فوق وظایف مختص به خود را دارند که هر کدام مکمل یک دیگر هستند.


در بخش زیر به کارکرد هر کدام از این دستگاه ها می پردازیم.


دستگاه پودرکن


از اسم دستگاه مذکور عیان می باشد که وظیفه آن پودر و آسیاب کردن مواد اولیه می باشد.


مواد اولیه جمع آوری شده را درون دستگاه پودرکن ریخته تا تمام اجزای مواد اولیه به طور یکسان پودر شده و یک دست شوند.


در این حالت مواد اولیه مورد نظر که شامل خاک اره،بقایای چوبی کارگاه های چوبی،پوست گردو،خاک زغال و… می باشند پودر شده اند و برای مراحل بعدی آماده شده اند.


دستگاه خشک کن و سرند


اکثرا مواد اولیه پودر شده دارای رطوبت نسبی می باشد برای این که این رطوبت در مراحل بعدی که منجر به تولید بریکت می شود مشکل ساز نباشد باید رطوبا و نم آن ها گرفته شود.


دستگاه خشک کن به گونه ای تنظیم شده است که در فرایند تولید زغال به حل این مشکل می آید و با خشک کردن آن ها تا درجه ای مشخص،مواد اولیه را برای مراحل بعدی آماده می نماید.


این دستگاه به وسیله منبعی که با مشعل گازوئیلی و یا گازی تغذیه می شود با ایجاد حرارت باعث خشک شدن مواد مرطوب می شود.


طریقه کار این دستگاه بدین شکل می باشد که مواد اولیه قرار داده شده در این دستگاه از سرند عبور کرده که مانند یک صافی عمل می کند و در ادامه وارد لوله های سینوسی می شود.


در ابتدای لوله های سینوسی سیستمی تعبیه شده است که حجم مواد ورودی به این لوله ها را تنظیم می کند.


مواد اولیه مورد نظر در لوله های سینوسی به گردش در می آیند و با حرکت در این لوله ها رطوبت خود را از دست می دهند.


در مرحله آخر صفر تا صد تولید زغال فشرده کار با این دستگاه،مواد اولیه خشک شده به درون محفظه ای که سیکلون نامیده می شود وارد می شوند و بعد از آن جهت ادامه

فرایندزغال سازی از سیکلون خارج می گردد.


دستگاه اکسترودر


دستگاه اکسترودر نقش پررنگی در فرایند تولید زغال فشرده دارد‌.


بدین طریق که مواد اولیه ای که از قبل پودر شده و هم چنین خشک شده را فشرده می کند که بدون نیاز به چسب ذرات مواد اولیه به یک دیگر می چسبند و منجر به تولید بریکت می شود.


کوره


بریکت های حاصل جهت پخت و قابل مصرف شدن وارد کوره می شوند.


شرکت زغال سازان بهار سال ها در این زمینه فعالیت داشته و می تواند شما را جهت خرید انواع دستگاه های زغال سازی و هم چنین مشاوره در این زمینه یاری دهد.


جهت ارتباط با ما می توانید از طریق شماره تماس مقابل 09141563782_09124235401 با ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟