زغال سازان بهار

دستگاه اکسترودر زغال(فشرده سازی زغال):

دستگاه زغال ساز یا اکسترودر زغال فشرده یکی از مهم ترین و اصلی ترین دستگاه های خطتولید زغال به شمار می رود . بهترین اکسترودر زغال چینی برای ساخت و تولید زغال فشرده از مواد اولیه استفاده می شود که در ادامه به توضیح هر یک از انواع آن ها می پردازیم.

انواع دستگاه اکسترودر:

به طور کلی دستگاه اکسترودر زغال فشرده شامل دستگاه اکسترودر گیربکسی و تسمه ای می شود که هر یک دارای ویژگی های مخصوص به خود می باشند . در راه اندازی خط تولید زغال فشرده از اکسترودر و کوره خط تولید رغال استفاده می شود .

 

دستگاه اکسترودر گیربکسی:

مهمترین ضعف این نوع اکسترودر سرعت بسیار پایین تولید بریکت است که در بهترین حالت به طور استاندارد بین ۶۰۰ الی ۸۰۰ کیلو در هر شیفت کاری تولید میکند، البته میتوان با تغییر در سرعت گشتاور گیربکس از ( ۱ به ۱۰ ) به ( ۱ به ۸ ) که عمدتا این کار به جهت پوشاندن ضعف دستگاه مورد استفاده قرار میگیرد سرعت تولید را به ۱۰۰۰ کیلو در هر شیفت رساند که این امر باعث میگردد بریکت تولید شده بطور محسوس استحکام خود را از دست بدهد.

2– از دیگر عیوب این دستگاه تولید صدای بسیار زیاد میباشد که تحمل آن برای طولانی مدت بسیار دشوار و آزار دهنده میباشد.

3- از نقاط قوت این دستگاه میتوان به پرس بسیار بالای بریکت اشاره کرد به نحوی که در حالت استاندارد تولید، به راحتی نمیتوان بریکت تولید شده را با دست شکاند و مهمتر از آن این که بدلیل ساختار این نوع اکسترودر و قدرت پرس بالای سیلندر و ماردون، میتوان بتنهایی از خاک اره و بدون نیاز به پوست گردو و خاک زغال برای تولید بریکت استفاده نمود

4– بدلیل پرس بالا و عدم استفاده از پوست گردو در این دستگاه که خود( پوست گردو ) باعث وزن بیشتر و احتراق بالاتر زغال بهنگام سوخت میشود نمیتوان این نوع بریکت را در کوره سنتی که از کیفیت بالاتری نسبت به کوره صنعتی برخوردار است پخت نمود از این رو این بریکت فقط در کوره صنعتی پخته میشود و از آنجایی که حرارت غیر مستقیم کوره صنعتی نمی تواند از فاصله ی بین بافتهای فشرده شده ی این نوع بریکت عبور کند متاسفانه کربنیزاسیون بصورت کامل صورت نمیگیرد و همین امر باعث میشود که مقداری از سرکه چوب و گازهای سمی زغال که عمدتا باعث سردرد میشود در زغال باقی بماند که خود بتنهایی برای احراز عدم کیفیت مطلوب محصول نهایی کافیست.

5– بدلیل پرس بسیار بالا عمدتا بریکت ها بصورت منحنی از دستگاه خارج میشود و در نهایت زغال این نوع دستگاه هم منحنی و تابیده شده به عمل میآید که به هنگام بسته بندی شکل ظاهری مناسبی نخواهد داشت.

6– گاها دیده میشد برای اینکه بتوانند بریکت این دستگاه را در کوره سنتی بعمل بیاورند به آن پوست گردو و خاک ذغال اضافه میکنند که این امر بطور کامل خصوصیت و امتیاز تک مواد بودن ( خاک اره تنها و بدون نیاز به پوست گردو و خاک زغال ) دستگاه را نسبت به دیگر دستگاه ها از بین میبرد و با اضافه کردن خاک زغال به مواد اولیه، ماردون اکسترودر گیربکسی بسرعت مستحلک میشود و چون ماردون این دستگاه از فلزات سخت تراشیده نمیشود و بجای آن از چدن و بصورت ریختگری ساخته میشود و با توجه به اینکه چدن کمترین مقاومت رو نسبت به سایش در برابر کربن یا همان خاک زغال دارد، این امر باعث بالا بردن هزینه های جاری خرید ماردون میشود که مقرون به صرفه نمی باشد.

7– نکته ی مهم این است که اگر قرار باشد از خاک اره ، پوست گردو و خاک زغال استفاده کنیم که بتوانیم کربنیزاسیون را در کوره سنتی انجام دهیم، پس چرا از اکسترودر گیربکسی با سرعت تولید بسیار پایین استفاده کنیم که معایب و مزایای آن حدالامکان خدمت حضورتان معرفی گردید، با این حال اگر هم اصرار بر استفاده از این نوع اکسترودر باشد پیشنهاد ما به شما استفاده از اکسترودر گیربکسی دوبل یا لاین میباشد که مشکل کمبود سرعت تولید را برطرف نموده است.

.

 
 
 

دستگاه اکسترودر تسمه ای:

– این اکسترودر تکنولوژی سال ۲۰۰۶ کشور چین میباشد که متاسفانه همچنان در ایران عمدتا از این دستگاه ساخته و مورد استفاده قرار میگیرد که با همه ی اوصاف و معایبش همچنان در رده ی بالاتری از نظر کیفیت نسبت به اکسترودر های گیربکسی قرار میگیرد.

2– در این دستگاه بدلیل استفاده از فولی و تسمه بجای گیربکس مشکل کمبود سرعت تولید در هر شیفت کاری کمتر دیده میشود که با اختلاف کمی نسبت به رقیب خود ( اکسترودر گیربکسی ) در جایگاه عملکردی بهتری قرار میگیرد به نحوی که این دستگاه میتواند در هر شیفت و در بهترین حالت بین ۱۲۰۰ الی ۱۴۰۰ کیلو بریکت تولید کند که تقریبا ۲ برابر دستگاه گیربکسی است اما هیچ وقت نمی تواند بدلیل ساختار اشتباهی که دارد پرس بالای اکسترودر گیربکسی را داشته باشد که این امر گاها باعث ضعیف بودن ساختار بریکت و زغال این نوع دستگاه است.

3– قدیمی بودن طراحی و اشتباهات ساختاری این دستگاه که موجب شده امروزه در کشور چین هم از این مدل استفاده نکنند و برای همیشه این نوع دستگاه را کنار بگزارند باعث میشود که مقدار زیادی مواد اولیه به قسمت ورودی دستگاه انتقال داده شود که بیش از نیاز لحظه ایه دستگاه است و باعث میشود که مواد اولیه ی مازاد در گلدانیه ( قسمت ورودی مواد اولیه ) اکسترودر انباشته شده و بصورت مکرر دستگاه را از کار بیاندازد ( دستگاه متوقف میشود ).

4– از دیگر مزایای استفاده از این دستگاه به توانایی پخت بریکت آن در کوره سنتی میتوان اشاره کرد که با فاصله کیفیتی بالایی نسبت به اکسترودر گیربکسی قرار میگیرد اما مشکلات تولید بریکت در این دستگاه به سادگیه دستگاه گیربکسی نیست و این امر باعث میشود افرادی که تجربه کمتری دارند با مشکلات بسیار زیادی روبرو شوند.

5– با وجود قطعه ای به نام خورشیدی در گلدانی این اکسترودر، که در واقع وظیفه اش محدود و هدایت کردن مواد اولیه ی ورودی به داخل سیلندر است همچنان با مشکلات زیادی در این دستگاه روبرو هستیم و وجود خورشیدی که یک قطعه ی الزامیست هم به ایرادات انباشته شدن مواد اولیه در این دستگاه افزوده.

اکستـرودر هیبردی:

این نوع دستگاه ترکیبی از اکسترودر تسمه ای و گیربکسی می باشد .

ویژگی های دستگاه اکسترودر یا فشرده ساز

در تهیه دستگاه تولید زغال فشرده نوع تجهیزات بسیار مهم است و ارتباط مستقیم با موارد زیر را دارد که به شرح آن می پردازیم:

دستگاه اکسترودر

 
 
 
 دستگاه اکسترودر

۱- شکل ظاهری ، یعنی عدم اسفنجی بودن بریکت خام :

اکسترودر خوب باید در طول ۸ ساعت کاری خروجی ماردون، بریکت یکدست تحویل دهد. عدم اسفنجی بودن بریکت و ترک نداشتن در هنگام خروجی ماردون یکی از نکاتی است که ماشین ساز باید به آن توجه داشته باشد و عیب یابی آن را انجام داده و آموزش لازم را به مشتری اعلام نماید. اگر عملکرد دستگاه اکسترودر درست نباشد ( بخصوص کنترل خشک بودن مواد اولیه ) بعد از چند سری تولید، دستگاه اکسترودر با مشکلات ظاهری بریکت در قسمت خروجی سیلندر روبرو خواهد شد .

۲-بافت مولکولی ایجاد شده در بلوک بریکت خام :

یکی دیگر از نکات حائز اهمیت ، که با زیبایی و سازگاری بالای زغال در هنگام مصرف تاثیر مستقیم دارد ، تراکم بالا در بریکت خام است. دراین حالت باید به درصد ترکیبی مواد اولیه دقت داشت ، و کمپانی سازنده باید به صورت کامل نسبت به مراحل تولید فرایند زغال آگاهی داشته باشد تا بتواند اطلاعات لازم را جهت تولید محصولی با کیفیت ، به مشتری ارائه نماید. همچنین درصد رطوبت دقیق مواد اولیه ترکیبی نسبت به توان فشار وارد شده از طرف موتور و ماردون محاسبه گردد.

۳-خشک کن مناسب قبل از بارور نمودن دستگاه اکسترودر یا فشرده ساز :

عمل خشک کردن و رطوبت گیری مواد اولیه قبل از عمل فشرده سازی بریکت با استفاده از دستگاه اکسترودر ،صورت می گیرد. این عمل باید به درستی صورت پذیرد و درصد ورودی مواد اولیه در خشک کن نسبت به اندازه ورودی باید تعریف شده باشد. در غیر اینصورت در قسمت فشرده سازی و ایجاد بریکت در دستگاه اکسترودر مشکل ایجاد می شود.

سیگلون
سیگلون دستگاه خشک کن مواد زغال سازان بهار

۴- فشرده سازی و کنترل دود :

کنترل دود و فیلتر کردن آن درکل کاری بسیار حائز اهمیت است. اگر دستگاه اکسترودر دارای استاندارد های لازم باشد و عمل فیلتراسیون درست انجام گیرد، هیچ مشکلی پدیدار نخواهد شد. نکته دیگر، در خروجی دستگاه اکسترودر که بریکت خام از آن خارج می گردد را می توان با کمترین هزینه به بهترین نحو عمل فیلتراسیون،ایجاد نمود، و تا حدود بسیار زیادی از آلایندگی محیط زیست کاهش داد .

کوره
کوره سنتی برای کارگاه زغال

۵-گاز گیری کامل کل محصول در یک دوره ی پخت با دستگاه اکسترودر بریکت:

یکی از مهمترین نکات دستگاه اکسترودر بریکت ، گاز گیری کامل کل محصول در یک دوره ی پخت می باشدنکته بسیار حائز اهمیت و کلیدی در تولید بریکت که آن را تبدیل به زغال خام می کند، یکنواخت بودن پخت کوره سنتی، ترکیب و پخش شدن کامل حرارت در فی مابین و سوراخ های وسط بریکت های حفره دار است. عدم شکستگی در هنگام تبدیل بریکت خام به زغال ،گاز گیری کامل بریکت به صورت یکدست داخل کوره انجام شود (تا موجب شود زغال تولیدی ، باعث سردرد نگردد و در هنگام سرخ شدن بو نداشته باشد.)

تاثیر اکسترودر در تولید زغال مرغوب:

تجهیزات در خط تولید زغال فشرده بسیار مهم است و ارتباط مستقیم با شکل ظاهری زغال ، بافت مولکولی ، خشک شدن و فشرده سازی زغال دارد و از مهم ترین موارد در دستگاه زغال ساز فشرده می توان به گازگیری کامل آن در زمان دوره پخت زغال اشاره کرد ، موارد بیان شده همگی از ویژگی های خاص دستگاه اکسترودر زغال فشرده می باشد .

زغال چینی
زغال چینی تهیع شده با دستگاه اکسترودر

خرید دستگاه اکسترودر تولید زغال

دستگاه اکسترودر زغال اصلی ترین دستگاه در خط تولید زغال فشرده به حساب می آید. امروزه استفاده از زغال برای کباب و قلیان افزایش یافته است و یکی از راه های کسب درآمد نیز تولید زغال عمده برای مصرف کنندگان است. از طرفی قیمت تهیه چوب های خوب برای زغال افزایش یافته و به همین دلیل حاشیه سود زیادی برای تولید صنعتی زغال های معمولی وجود ندارد. به همین جهت خط تولید زغال های فشرده افزایش چشم گیری داشته است. با توجه به بالا رفتن قیمت ارز و نوسانات موجود در بازار برای اطلاع از قیمت دستگاه اکسترود تولید زغال می توانید (……) مراجعه کنید.

مشخصات بهترین دستگاه اکسترودر تولید زغال

توان مصرفی دستگاه اسکترودر زغال :

به عنوان مثال توان مصرفی این دستگاه می تواند برابر با ۳۰ کیلو وات باشد که در این صورت دستگاه اکسترودر زغال توان مصرفی زیادی نیاز ندارد و مصرف انرژی آن در سطح پایینی قرار دارد.

 

ولتاژ اسکترودر زغال :

دستگاه اکسترودر زغال می تواند از ولتاژ برق ۲۲۰ ولت معمولی خانگی برای کار استفاده کند و یا ممکن است که نیاز به برق سه فاز صنعتی داشته باشد.

ظرفیت تولیدی دستگاه اسکترودر زغال :

به عنوان مثال ظرفیت کلی تولید دستگاه اکسترودر زغال می تواند برابر با ۲۰۰ کیلوگرم در هر ساعت باشد. که در این صورت در صورتی که دستگاه فقط ده ساعت در طول روز کار کند، می تواند ۲ تن زغال فشرده را آماده قرار گرفتن در کوره زغال کند.

ماردون و سیلندر ضد سایش :

استفاده از قطعات ضد سایش در دستگاه موجب بالا رفتن طول عمر آن و همچنین کاهش نیاز به مراقبت و بررسی دستگاه برای طولانی مدت می شود. هر چقدر طول عمر دستگاه و قطعات آن بیشتر باشد، قطعا سود عملیاتی شما نیز از خط تولیدی بیشتر خواهد بود.

شدت جریان دستگاه اسکترودر :

به عنوان مثال شدت جریان دستگاه اسکترودر برابر با ۳۲ آمپر است.

لطفا مارا در شبکه های مجازی اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.

چرا باید از شرکت زغال سازان بهار خرید کنیم:

خدمات پس از فروش شرکت زغال سازان بهار شامل تولید زغال برای کارگاها به مدت یه ماه رایگان و همچنین نصب دستگاه ها و آموزش استفاده از آنها و گارانتی و تضمین محصولات ما و پشتیبانی 24 ساعته به صورت آنلاین در واتس آپ و سایت ما است.

سایر مطالب:

برای دیدن مطالب دیگر و گالری عکسها میتوانید به بالا صفحه و کلیک بر روی منو مطالب از نمونه کارها و مقالات شرکت زغال سازان بهار دیدن فرمایید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟